Kiedy cena benzyny idzie w górę, nie dziwi fakt, że serwisy samochodowe zajmujące się montażem instalacji LPG nie mogą narzekać na brak zleceń. Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnimy czym jest instalacja gazowa w aucie? Po co i kiedy ją montujemy i jaka jest najlepsza.

Na rynku można zaobserwować wiele rodzai, instalacji gazowych, także każdy kierowca wybierze najodpowiedniejszą do swojego auta. Instalację gazową zawsze wiązano z niższymi wydatkami na paliwo. Jeszcze jakiś czas temu, auta z przestarzałymi instalacjami mieszalnikowymi spalały o wiele więcej LPG niż tradycyjnej auta z montażem benzynowym, z drugiej strony gaz był tak tani, że jazda na nim zwyczajnie się opłacała. Później, kiedy podwyżki cen paliw uderzyły również LPG, stopniowo zaczęły się pojawiać instalacje nowych generacji, przystosowane do zmieniających się od strony technicznej silników.
Zaletą ich jest nie tylko możliwość pracy na jednostkach, które do tej pory nie mogły być przerabiane na LPG: zwykle są to systemy na tyle dopracowane, że praca instalacji jest nieodczuwalna dla użytkownika, a spalanie i osiągi identyczne jak przed przeróbką.

Rodzaje instalacji LPG

Najstarszym typem instalacji jest mieszalnikowa, przeznaczona do samochodów z zasilaniem gaźnikowym lub przez wtrysk jednopunktowy.
Ten tym instalacji, jest zaliczany do typów III generacji. Kolejnym, coraz częściej spotykanym są typy wtryskowe (IV generacji). Stosuje się je w autach typu, które mają silniki typu wielopunktowe, sekwencyjne z pośrednim wtryskiem paliwa.
System sekwencyjnego wtrysku gazu STAG-4 Q-BOX BASIC

Jest pierwszym takim urządzeniem ,przeznaczonym do pojazdów z 4-cylindrowym silnikiem z pośrednim wtryskiem benzyny. Konstrukcja urządzenia opiera jest na wysoce wydajnym 32-bitowym mikroprocesorze, umożliwiającym bardzo precyzyjne sterowanie dawką gazu, szybką reakcję na zmieniające się warunki pracy silnika i pomiar czasów wtrysku benzyny. Urządzenie opiera się na najwyższej technologii oraz najwyższej jakości komponentów testowanych w laboratoriach Centrum Badawczo-Rozwojowego AC SA zgodnie z normami Automotive. Produkt jest optymalnym rozwiązaniem dla współczesnych silników, zapewniając im trwałość, bezawaryjność eksploatację, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Warto dodać, że platforma sprzętowa wyposażona została w wiele przydatnych funkcji m.in. możliwość zmiany sekwencji wtrysku, obsługę bezprzewodowego interfejsu bluetooth i możliwość odczytu obrotów na podstawie sygnałów z wtrysku benzyny. Rozwiązanie jakim jest instalacja LPG jest przemyślane w taki sposób ich użytkowanie nie przynosiło żadnych problemów lub by było ich jak najmniej.

Artykuł powstał we współpracy z firmą AutoGazWiry oferującą montaż samochodowych instalacji gazowych.