Chcę uhonorować pośmiertnie Henryka Jerzego Chmielewskiego, Papcia Chmiela; odznaczeniem, które rozważam bardzo poważnie, jest Order Orła Białego - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, Papcio Chmiel był człowiekiem absolutnie wybitnym, który wpływał na rozwój młodych ludzi.

W wieku 97 lat w nocy z czwartku na piątek zmarł rysownik Henryk Jerzy Chmielewski, słynny Papcio Chmiel, autor serii komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka, Powstaniec Warszawski. O śmierci twórcy poinformowało Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezydent w piątek w TVN 24 podkreślił, że wraz ze śmiercią Papcia Chmiela dobiegła końca epoka jego pokolenia, wychowanego na "Tytusie, Romku i A'Tomku" i na historiach, które Papcio Chmiel wtedy wymyślał.

"Na pewno będę chciał uhonorować pośmiertnie tego człowieka, uważam, absolutnie wybitnego. Ktoś może się śmiać, że to dla młodzieży, dla dzieci rysował, ale uważam, że w istotny sposób wpływał na rozwój młodych ludzi" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił uwagę, że Henryk Jerzy Chmielewski budził w młodzieży i dzieciach zainteresowanie zarówno techniczne, inżynierskie, jak i zainteresowanie językiem, którym się posługiwał. Jego twórczość, jak dodał, była nie tylko interesująca i "po prostu fajna", lecz także rozwijająca.

"Nie będę ukrywał, że jest taka propozycja, aby odznaczyć Papcia Chmiela pośmiertnie. Tym odznaczeniem, które rozważam bardzo poważnie, jest Order Orła Białego" - powiedział prezydent. W jego ocenie zasługi rysownika dla młodzieży w Polsce, tamtej i dzisiejszej, są ogromne. "Jest to jeden z tych, myślę, cichych bohaterów dobrego wychowania młodzieży" - dodał.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., a odnowiony w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla RP, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nadawany jest także najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom innych państw. Prezydent Duda jest obecnie Wielkim Mistrzem Orderu Orła Białego, przewodniczącym Kapitule. W skład Kapituły, obok prezydenta, wchodzą obecnie: Bogusław Nizieński, Irena Zofia Romaszewska, Michał Kleiber, Adam Bujak oraz Bronisław Wildstein.

Henryk Jerzy Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a w 2009 r. podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ godl/