Treningi biegowe mają to do siebie, że możesz je realizować przez cały rok, niezależnie od pogody! Kiedy wieje zimny wiatr i zacina marznący deszcz, wskakuj na bieżnię i nie przejmuj się niesprzyjającą aurą! Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas biegania na bieżni.

Po pierwsze: wysokiej jakości buty do biegania

Podstawą dobrego treningu na bieżni niewątpliwie są wysokiej jakości buty do biegania. Dlaczego buty do biegania są tak ważne? Podczas ruchu na bieżni pracuje całe ciało, jednak znaczna część pracy wykonywana jest właśnie przez nogi i stopy. Na podeszwy przekazywana jest duża siła nacisku podczas biegu, dlatego tak ważne jest dobranie obuwia, które dobrze zamortyzuje działanie tej siły. Wysokiej jakości buty do biegania wykonane są ze specjalnego materiału, który dobrze przepuszcza powietrze, umożliwiając tym samym odpowiednią wentylację stóp. Buty do biegania na bieżni powinny mieć również antypoślizgową podeszwę, aby zapewnić bezpieczne poruszanie się podczas wysiłku.

Odpowiednie ubranie dla biegacza

Podstawą dobrego treningu na bieżni są buty do biegania, ale to przecież nie koniec! Oprócz specjalnego obuwia mamy również specjalistyczną odzież. Zgoda, na bieżni można biegać w bawełnianym t-shircie i szortach, ale nie dla każdego będzie to optymalne rozwiązanie. Bawełna pozwala skórze oddychać, ale dosyć długo schnie. Raz, dwa zorientujesz się, że trening w przepoconym podkoszulku szybko przestaje być przyjemnością. Zatem do biegania na bieżni wybierz odzież oddychającą, wykonaną ze specjalnych mikrowłókien, dzięki którym pot szybko wyparuje z tkaniny. 

Przydatne dodatki na bieżni

Jeśli masz już skompletowany cały strój do biegania, możesz zastanowić się nad doborem dodatków i gadżetów biegowych. Podstawowymi, o których nie należy zapominać, są na pewno bidon lub butelka na wodę i ręczniczek do ocierania potu z twarzy. Nawadnianie organizmu podczas wysiłku jest bardzo ważne. Podczas treningu najlepiej pić zwykłą wodę, ale możesz też wzbogacić jej smak np. o sok z cytryny i liście mięty. Szybko przekonasz się, że dobry trening na bieżni wyciśnie z ciebie siódme poty, zatem dbaj o dobry poziom nawodnienia. Ręczniczek do ocierania potu z czoła to niewielki i bardzo przydatny element wyposażenia każdego biegacza. 

Gadżety dla biegacza

Lista gadżetów dla biegacza jest bardzo długa i można na niej umieścić np. słuchawki bezprzewodowe, kieszonkę zapinaną na ramieniu na telefon, sportowy smartwatch, ale również roller i do masażu po treningu, taśmy do wykonywania ćwiczeń po treningu, sól do kąpieli wspomagającą regenerację mięśniową czy nawet aplikację, dzięki której będziesz lepiej kontrolować np. parametry swojego ciała podczas biegu. 

Pamiętaj o rozgrzewce i odpoczynku

Może się wydawać, że bieganie na bieżni jest proste i nie wymaga żadnego planu, otóż nie. Każdy wysiłek fizyczny, w tym biegi na bieżni, powinno rozpoczynać się od rozgrzewki, a kończyć etapem rozprężenia. Rozgrzewkę przed biegami możesz odbyć na bieżni lub poza nią - wszystko zależy od twoich preferencji. W pierwszym przypadku rozgrzewka może polegać na krótkim, ale intensywnym marszu, podczas którego wstępnie rozgrzejesz ciało i przygotujesz je na wysiłek. Jeśli wolisz rozgrzać ciało poza bieżnią, możesz zrobić serię przysiadów i skłonów oraz zakroków i wykroków. Na rozgrzewkę przeznacz ok. 10-15% czasu, który chcesz przeznaczyć na cały trening. Po wykonaniu rozgrzewki i treningu pamiętaj również o fazie rozprężenia, w której stopniowo uspokajasz organizm. Na bieżni warto wykorzystać funkcję marszu i stopniowo zmniejszać intensywność wysiłku.