W zeszłym roku na terenie gminy Jarocin ruszył projekt budowy sieci światłowodowej. Jest on realizowany przez firmę INEA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). To olbrzymie przedsięwzięcie budowy nowoczesnej sieci światłowodowej obejmie przede wszystkim obszary, na których takie usługi nie były wcześniej dostępne.

PROGRAM OPERACYJNY POLSKA CYFOWA

Trwający projekt realizowany jest przez firmę INEA w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Za jego sprawą, przy wsparciu funduszu unijnych, operator zainwestuje w całej Wielkopolsce blisko 500 mln złotych. W ramach działań związanych z projektem, INEA podłączy do swojej sieci światłowodowej ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych w Wielkopolsce, a w samym powiecie jarocińskim będzie ich ponad 5300. Dostęp do szerokopasmowego Internetu w gminie Jarocin uzyskają wskazane przez Ministerstwo Cyfryzacji adresy w miejscowościach: Annapol, Bachorzew, Cielcza, Ciświca, Cząszczew, Golina, Hilarów, Jarocin, Kadziak, Kąty, Łuszczanów, Mieszków, Osiek, Potarzyca, Prusy, Radlin, Roszków, Roszkówko, Siedlemin, Tarce, Wilczyniec, Wilkowyja, Witaszyce, Witaszyczki, Zakrzew

HARMONOGRAM BUDOWY SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ

Zakończenie wszystkich prac związanych z tym projektem planowane jest na wrzesień 2020 roku. Na chwilę obecną dostęp do usług światłowodowych posiadają już mieszkańcy Łuszczanowa, Bachorzewa, Prus, Hilarowa, Kadziaka, Potarzycy, Roszkówka, Wilczyńca, Zakrzewa.

CZYM JEST ŚWIATŁOWÓD?
Światłowód wygląda jak ludzki włos, tylko wykonany jest z włókna szklanego i wykorzystuje wiązkę światła do transmisji danych. Jest to obecnie najnowocześniejsza i najwydajniejsza technologia dostarczania szybkiego Internetu, najwyższej jakości telewizji oraz nieograniczonego przesyłu danych.

JAKIE SĄ ZALETY ŚWIATŁOWODU?
Technologia światłowodowa gwarantuje wysoką jakość usług, niezależnie od warunków atmosferycznych. Poza tym, jest też bezpieczna dla zdrowia, gdyż nie ma konieczności instalowania masztów.

DLACZEGO INEA?
Według niezależnego rankingu Speedtest.pl INEA jest dostawcą najszybszego Internetu w Polsce. Oferuje ona także najszybszy Internet w Unii Europejskiej – łącze 10 Gb/s. Pochodząca z Poznania firma działa na rynku od 25 lat, zatrudniając blisko 1000 pracowników i współpracowników w całym regionie. Z jej usług korzysta na co dzień ponad 780 tys. mieszkańców Wielkopolski, a także szkoły, instytucje oraz firmy w całym regionie.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Ile kosztuje podłączenie światłowodu INEA? 

Koszty budowy światłowodu leżą w całości po stronie INEA. Opłata za usługi INEA zostanie pobrana dopiero, gdy rozpocznie się korzystanie z nich. 

2. W jaki sposób światłowód zostanie doprowadzony do mojego domu? 

Po ustaleniu, gdzie dokładnie powinien zostać poprowadzony światłowód oraz gdzie ma znajdować się gniazdko, pracownicy INEA zajmą się wszystkimi pracami. Teren, na którym będą prowadzone prace budowlane oraz wykopy, zostanie przywrócony do stanu początkowego. 

3. Mam umowę z innym operatorem, czy mogę skorzystać z usług INEA? 

To żaden kłopot. Skontaktuj się z INEA – na pewno uda się znaleźć rozwiązanie. 

4. Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat prowadzonych prac, podłączenia światłowodu 

oraz możliwości korzystania z usług INEA? Na potrzeby projektu powstała dedykowana infolinia: 61 223 09 99. Zachęcamy do kontaktu z INEA za jej pośrednictwem. Konsultanci odpowiedzą tam na wszelkie pytania. Zapraszamy także na stronę www: inea.pl/popc. 

5. Jak mogę zgłosić swój adres do tego projektu? 

W ramach toczącej się obecnie inwestycji do sieci światłowodowej podłączane są adresy wybrane z listy wskazanej przez Ministerstwo Cyfryzacji jako lokalizacje, w których wcześniej nie było infrastruktury umożliwiającej korzystanie z usług szerokopasmowego Internetu. Zapraszamy jednak wszystkie osoby, których adresy nie zostały ujęte na liście adresów dotowanych przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji do kontaktu z INEA za pośrednictwem infolinii: 61 223 09 99. Po analizie INEA i sprawdzeniu możliwości inwestycyjnych, postaramy się, aby ich adresy zostały podłączone do sieci światłowodowej z funduszy własnych INEA.