Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Dla zmarzluchów sklepy oferują nawet podgrzewane na baterie skarpety, a dla niektórych baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego. 18 lutego obchodzimy Dzień Baterii.

Dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać baterie Duracell, a także jak prawidłowo je utylizować.

Wskazówki dotyczące odpowiedniego przechowywania i użytkowania baterii

  •  Zawsze używaj odpowiedniego rozmiaru i typu baterii określonego przez producenta urządzenia.
  •  Zachowaj czystość powierzchni styku baterii i gniazda baterii, pocierając je czystą gumką ołówkową lub szorstką ściereczką przy każdej wymianie baterii.
  •  Wyjmuj baterie z urządzenia, kiedy nie planujesz jego użycia w okresie kilku miesięcy i kiedy jest zasilane prądem domowym (AC).
  • Upewnij się, że wkładasz baterie do urządzenia prawidłowo, przy odpowiednim ułożeniu + (plus) i – (minus). UWAGA: Niektóre urządzenia wykorzystujące więcej niż trzy baterie mogą z pozoru działać dobrze, nawet jeśli jedna bateria została włożona nieprawidłowo.
  • Ekstremalne temperatury zmniejszają wydajność baterii. Przechowuj baterie w suchym miejscu, w normalnej temperaturze pokojowej. Nie przechowuj baterii Duracell w lodówce, gdyż nie przedłuży to ich działania. Unikaj również umieszczania urządzeń zasilanych bateriami w bardzo ciepłych miejscach.
  • Nie próbuj ładować baterii, chyba że są konkretnie oznaczone jako „rechargeable” (akumulatorek).
  • Niektóre baterie, które zostały wyczerpane lub znajdują się pod działaniem bardzo wysokich temperatur, mogą wyciekać. Poza baterią może wytwarzać się krystaliczna struktura.

Recykling baterii razem z innymi artykułami chemicznymi

Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz „tradycyjnych” akumulatorków typu AA lub AAA należy także poddawać recyklingowi baterie z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Sprawdzaj etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe zawierające ołów powinny być utylizowane wyłącznie w centrach gospodarki odpadami, gdzie można je poddać recyklingowi. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych, wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingu.

Niektórzy sprzedawcy często przeprowadzają zbiórkę akumulatorów, baterii i elektroniki w celach recyklingu.

Utylizacja baterii ogólnego przeznaczenia i baterii alkalicznych

Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach, instytucjach itp.

*Recykling baterii powinien być częścią Twoich ogólnych działań na rzecz recyklingu, aby uniknąć dodatkowych podróży, które zwiększają emisje dwutlenku węgla.