Sukcesem organizacyjnym zakończyły się Mistrzostwa Europy do lat 18 kobiet w rugby, rozegrane w miniony weekend w Jarocinie. Nie zawiedli też kibice, którzy mocno wspierali swoje zespoły. Tytuł zdobyły Francuzki, pokonując w finale Angielki 29:10. - Jarocin stanął na wysokości zadania. Mimo upalnej pogody poziom turnieju stał na wysokim poziomie – powiedział po turnieju Arkadiusz Mąkina, trener Black Roses Posnania i były II trener kadry narodowej do lat 18 kobiet.

Wielkopolska zorganizowała te mistrzostwa w trybie awaryjnym, bo jeszcze kilkanaście miesięcy temu przygotowania do niej trwały w Krakowie. Brak porozumienia na linii Polski Związek Rugby – władze miasta doprowadził jednak do tego, że impreza została przeniesiona do Jarocina, który oczywiście stanął na wysokości zadania – powiedział na łamach Głosu Wielkopolskiego  Arkadiusz Mąkina, trener Black Roses Posnania i były II trener kadry do lat 18 kobiet. Według niego, mimo upalnej pogody, poziom turnieju stał na wysokim poziomie. Płyta w Jarocinie została perfekcyjnie przygotowana. Dopisali też kibice, którzy mocno wspierali swoje zespoły.

W turnieju wystąpiło 16 zespołów z: Polski, Francji, Anglii, Irlandii, Rosji, Hiszpanii, Szkocji, Walii, Portugalii, Niemiec, Belgii, Łotwy, Szwecji, Gruzji, Ukrainy i Czech. Po dwudniowych zmaganiach ostatecznie zwyciężyły Francuzki, pokonując reprezentantki Anglii 29:10. Tuż za nimi uplasowały się Rosjanki. Reprezentantki Polski uplasowały się na 14. miejscu.

Organizatorem turnieju był Wielkopolski Okręgowy Związek Rugby. Mistrzostwa Europy kobiet do lat 18 w rugby 7 współfinansowane były przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Burmistrz Jarocina.

 

Wyniki ME kobiet do lat 18 w „7” w Jarocinie:
Finał: Francja – Anglia 29:10
o 3. miejsce: Rosja – Walia 19:12
o 5. miejce: Irlandia – Szkocja 21:7
o 7. m iejsce: Czechy – Hiszpania 26:19
o 13. miejsce: Niemcy – Polska 15:0