Budynki z przestarzałymi systemami dociepleń można bez problemów ulepszać, tak aby osoby, które na co dzień w nich mieszkały nie narzekały na panujące warunki, zwłaszcza w okresie zimowym. Do wyboru jest wiele skutecznych metod docieplających, które najczęściej są stosowane podczas renowacji starszych budynków. Oczywiście cały proces docieplenia budynku musi być zrealizowany jak najbardziej profesjonalnie, według wstępnie ułożonego planu działania.

Na jakie materiały docieplające można się zdecydować?

Do docieplania budynków (Konin) specjaliści wykorzystują najchętniej następujące materiały:

  • styropian,
  • wełnę mineralną.

Oba te materiały mają swoje zalety, dlatego warto je ze sobą porównać, tak aby zainteresowani mieli pełną świadomość tego, w co konkretnie inwestują. Wełna mineralna jest materiałem niezwykle elastycznym, który cechuje się podwyższoną odpornością na zmienne temperatury. Jej aplikowanie jest bardzo łatwe, ponieważ z pewnością dotrze do trudno dostępnych miejsc i wypełni wszystkie szczeliny. Materiał jest całkowicie odporny na szkodliwe działanie ognia. Korzystanie z wełny mineralnej doprowadza do tego, iż budynek jest nie tylko docieplony, ale przy okazji zmniejsza się rachunki płynące na ogrzewanie całego domu. Wełna zyskuje popularność również ze względu na doskonałe właściwości akustyczne. 

Drugą z popularnych możliwości jest styropian, który cechuje się trwałością, a do tego jest szeroko dostępny. Styropian zyskuje coraz większe uznanie głównie dlatego, że jest odporny na wilgoć, nie rozwijają się na nim grzyby oraz drobnoustroje, a dodatkowo nie będzie przesadnie nasiąkał. To przydatna cecha zwłaszcza wtedy, gdy materiał docieplający ma stały kontakt z wodą, co przy dociepleniach budynków jest praktycznie pewne. Wykorzystanie styropianu doprowadzi do tego, iż w budynku poprawi się bilans energetyczny, a przebywanie w nim będzie dla domowników w stu procentach komfortowe i przyjazne. Styropian ma to do siebie, iż jest całkowicie nieprzepuszczalny, dlatego z łatwością spełni oczekiwania potencjalnych nabywców.

Metoda lekka mokra czy metoda lekka sucha?

Metody ocieplania ścian dzielą się na metodę lekką mokrą oraz lekką suchą. Budowlańcy powinni doskonale wiedzieć, z której konkretnie propozycji skorzystać w danym budynku, przeprowadzając wcześniejszą analizę terenu. Metoda lekka mokra wykorzystywana jest wtedy, gdy wełna mineralna lub styropian są przyklejane do ścian zewnętrznych, a następnie są one pokrywane izolacją termiczną w postaci cienkiej warstwy tynku.

Metoda lekka sucha bazuje na wykorzystaniu różnorodnych dodatków, takich jak gwoździe, zszywki czy też wkręty. W ten sposób do ścian zewnętrznych mocuje się izolację termiczną. Jak widać w każdym przypadku będzie można zdecydować się zarówno na inny materiał, jak i metodę docieplenia, dlatego najważniejsze jest to, aby odpowiadali za to niezwykle doświadczeni specjaliści, znający się na docieplaniu budynków. Tym samym bez problemów poprawi się komfort cieplny takich budynków, wcale nie zajmuje to dużo czasu.