Ostatnimi czasy odnotowano znaczny wzrost zainteresowania chatbotami, głównie przez właścicieli firm, którzy zaczęli wykorzystywać tą technologię do poprawy jakości obsługi, zastępując prawdziwych konsultantów botami. Czy powinniśmy się tego obawiać?

Na czym polega sztuczna inteligencja?

Sztuczna inteligencja to dziedzina wiedzy zajmująca się między innymi tworzeniem modeli zachowań inteligentnych oraz programów komputerowych symulujących te zachowania. Jej głównym zadaniem jest upraszczanie życia ludzi i zastępowanie ich w powtarzalnych czynnościach. Na temat sztucznej inteligencji zrobiło się dość głośno między innymi za sprawą robota Sophie, który wyglądem przypomina człowieka. Ludzie zaczęli panikować, choć tak naprawdę dużo wcześniej powstały inteligentne roboty, z tą różnicą że nie wyglądały jak człowiek.

Związek sztucznej inteligencji z chatbotami

Chatbotom, z którymi mamy styczność, wiele brakuje do inteligentnych zachowań. Ich najprostsze wersje wykorzystują schematy blokowe co oznacza, że jeśli użytkownik zada pytanie A to bot wyświetli mu odpowiedź B. Bardziej skomplikowane wersje rozmowy z botem, wykorzystują silniki do przetwarzania języka naturalnego i tu najczęściej rodzi się przerażenie i skojarzenie ze sztuczną inteligencją. O ile w języku angielskim łatwo pokazać, że chatbot doskonale nas rozumie, o tyle w języku polskim jest to bardzo trudne z powodu licznych odmian większości słów. Niełatwo skonstruować takie odpowiedzi blokowe, które będą poprawną stylistycznie odpowiedzią na pytanie zadane w różny sposób. 

Skąd chatbot ma o nas informacje?

Zdarza się, że chatbot podczas rozmowy posiadana nasze dane takie jak imię czy nazwisko i zwraca się do nas po imieniu. Jest to nic innego jak skutek zamieszczania przez nas informacji w sieci, na przykład na Facebooku, skąd bot pobiera dane. Myślenie, że chatbot nas inwigiluje jest błędne. On tylko wykorzystuje podawane przez nas informacje i jeśli nam to nie odpowiada, nie powinniśmy ich wprowadzać do internetu.

Rozmowa z botem - czy jest się czego obawiać?

Skoro już wiesz, że chatbot wykorzystuje informacje, które zostały przez nas podane oraz, że jego zadaniem jest przyspieszać lub ułatwiać naszą pracę, możesz zdecydować, czy warto z niego korzystać i czy obawy związane ze sztuczną inteligencją wykorzystywaną w chatbotach są uzasadnione. Boty konwersacyjne są małym wycinkiem tego, jak sztuczna inteligencja jest stosowana. Ich głównym zadaniem jest angażowanie klientów, budowanie z nimi relacji oraz odpowiadanie na nurtujące pytania. Chatboty niosą dużą wartość dla firm, ponieważ dzięki ich użyciu, właściciel i pracownicy nie muszą tak wiele czasu poświęcać na obsługę i mogą skupić się na rozwoju biznesu. Dla nas, użytkowników i klientów chatboty również oszczędzają czas, ponieważ jeśli są dobrze zaprojektowane szybko i sprawnie odpowiadają na nasze wszystkie pytania, a cała rozmowa z botem jest przyjemna i zabawna.